nav-left cat-right
cat-right

Mindfulness w depresji

Mindfulness w depresji

 

Medytacja i praktyka uważności (mindfulness) według psychologów oraz naukowców znajduje co raz większe zastosowanie i przynosi pozytywne efekty w leczeniu depresji.

W skrócie praktyka mindfulness polega na byciu świadomym tego, co się z Tobą dzieje. Jest to obserwacja własnych myśli, uczuć i doznań w ciele. Jest przeciwieństwem funkcjonowania automatycznego i wyuczonego.

Po więcej informacji odsyłam do mojego poprzedniego artykułu tutaj: http://doswiadczajzycia.pl/artykuly/uwaznosc-jak-bycie-tu-i-teraz-sprzyja-tobie-i-twojemu-szczesciu/

 

Jak mindfulness pomaga w depresji?

 

Jednym z objawów depresji jest negatywne myślenie. Według teorii Aarona Becka, pioniera w terapii poznawczo behawioralnej triada depresyjna, odpowiadająca za powstanie i utrzymywanie się depresji składa się z:

– pesymistycznej oceny sytuacji

– pesymistycznej oceny własnej osoby

– pesymistycznej oceny własnej przyszłości

 

Tym ocenom towarzyszą inne zniekształcenia poznawcze, a są to:

personalizacja – czyli bezpodstawne odnoszenie wydarzeń do siebie, szukanie winy u siebie

nadmierna generalizacja – czyli nie branie pod uwagę wszystkich czynników sytuacyjnych,

arbitralne wnioskowanie – osobiste wyjaśnianie sytuacji niezgodnie z rzeczywistością

myślenie „czarno-białe” – zbyt skrajne postrzeganie świata

minimalizowanie i wyolbrzymianie – sukcesy są umniejszane, porażki powiększane

selektywne abstrahowanie – koncentracja na tym, co nieistotne lub negatywne

 

Dzięki praktyce mindfulness możesz uwolnić się od pesymistycznych myśli oraz powyższych zniekształceń poznawczych. Medytacja ćwiczy zdolność do obserwowania pojawiających się w depresji negatywnych myśli, które nie są zgodne z rzeczywistością. Uczysz się zatem zauważać kiedy takie myśli pojawiają się w Twoim umyśle, później zdajesz sobie sprawę, że nie są to zdrowe myśli i w konsekwencji zmieniasz swoje myśli na bardziej odpowiadające rzeczywistości. Z początku należy uświadomić sobie, że do takiego mechanizmu w ogóle dochodzi. Osoby z depresją przeważnie zupełnie nieświadomie pogrążają się w otchłań czarnych i negatywnych myśli i scenariuszy. Staje się to u nich automatyczne, w końcu wpływa na samopoczucie, znacznie obniżając je, powodując smutek, złość, zazdrość, przygnębienie.

Praktyka uważności pozwala nabrać dystansu do własnej osoby, zaczynasz zauważać, iż nie jesteś swoimi myślami, a Twoje myśli nie są absolutne i prawdziwe, masz nad nimi kontrolę. To Ty decydujesz w jaki sposób myślisz o sobie i świecie.

Z przeprowadzonych badań wynika, iż osobom stosującym mindfulness łatwiej jest być asertywnym, mogli oni bardziej świadomie podejść do swoich potrzeb oraz potrzeb innych. Nie uciekali od nieprzyjemnych sytuacji – co być może uczyniliby wcześniej – ale podchodzili do takich sytuacji z większym dystansem i większą pewnością siebie.

Z badań wynika także, iż praktyka przyniosła tym osobom dużo korzyści w relacjach z innymi. Byli bardziej otwarci, bardziej cenili sobie czas, który inni im poświęcali. Podczas konfliktów natomiast zdawali sobie sprawę ze swoich błędów komunikacyjnych, łatwiej im było przyjąć perspektywę drugiej osoby i skoncentrować się na potencjalnych rozwiązaniach problemu.

Uczestnicy badań komunikowali również posiadanie więcej energii, czuli się mniej przytłoczeni przez negatywne emocje. Dzięki uważnemu komunikowaniu się z osobami bliskimi czuli, że budują zdrowsze relacje i że jest im łatwiej poradzić sobie w obliczu trudności w związkach.

 

Depresja jest takim stanem emocjonalnym i egzystencjalnym człowieka, gdzie człowiek zamyka się; jest bardzo zamknięty w sobie, zamknięty na świat, na innych ludzi, na kolory życia. Praktyka uważności ma za zadanie otworzyć nas na otaczający świat i na doświadczanie go. Dzięki małym krokom otwierania możemy się bardziej wychylić na światło dzienne i z niego korzystać.

 

Autor: Ismena Rastogi

Share

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>