nav-left cat-right
cat-right

Co Twoje problemy zdrowotne mówią o Tobie?

Co Twoje problemy zdrowotne mówią o Tobie?

Co Twoje problemy zdrowotne mówią o Tobie?

 

Dolegliwości natury fizycznej bardzo często mają swoje źródło w nierozwiązanych problemach psychicznych. Mogą to być stłumione emocje, dawne urazy, niemożność porzucenia sztywnych przekonań, zatrzymanie energii życiowej.

 

Według Louis L. Hay każda część ciała związana jest z pewnymi specyficznymi procesami psychicznymi czy uczuciami, oto one:

 

Bóle głowy – ich przyczyną jest umniejszanie własnej wartości, obwinianie się. Migrenowe bóle głowy dotykają ludzi, którzy chcą być doskonali i którzy wywierają na siebie dużą presję. Ma to związek z tłumieniem złości.

 

Gardło – symbolizuje naszą zdolność wypowiadania się, proszenia o to, czego pragniemy i potwierdzenia swojego „Jestem”. Problemy z gardłem oznaczają, iż nie czujemy się usprawnieni do zrobienia czegoś, albo nie czujemy się na siłach do bronienia własnego zdania. Ból gardła to złość. Gdy jest połączony z przeziębieniem oznacza zagubienie psychiczne. Zapalenie krtani to złość tak silna, że nie możemy nawet mówić. Dzięki gardłu wyrażamy własną twórczość, jest to kanał przepływu energii. Zapalenie migdałków i kłopoty z tarczycą to często przejaw frustracji wynikającej z niemożności zrobienia tego, co chce się robić.

 

Kolana – wskazują na umiejętność przystosowania się; wyrażają ugięcie, ego, upór i dumę. Gdy odmawiają posłuszeństwa może to oznaczać, że sami odmawiamy zmiany własnych przekonań, kompromisu, kierujemy się myślą, że jesteśmy lepsi od innych. Życie to ruch i przepływ, aby czuć się w nim dobrze też musimy być elastyczni i podążać za jego biegiem.

 

Skóra – symbolizuje naszą indywidualność. Problemy ze skórą sygnalizują, iż czujemy że nasza indywidualność jest zagrożona, być może inne osoby mają władzę nad nami.

 

Włosy – reprezentują siłę. Wyrastają dzięki mieszkowi. Gdy jesteśmy zestresowani i odczuwamy niepokój to skóra na naszej głowie także napina się. Mieszek włoskowy staje się tak ściśnięty, że nie pozwala na przebicie się włosa. Tak powstaje łysina.

 

Uszy – symbolizują zdolność słuchania. Zazwyczaj gdy występują kłopoty z słuchaniem oznacza to, że nie chcemy czegoś słuchać. Ból uszu jest pospolity u dzieci. Gdy nie chcą słuchać, tego co dzieję się w rodzinie, jest to bezpieczny sposób na umiejscowienie złości.

 

Oczy – tutaj także kłopoty ze wzrokiem oznaczają niechęć widzenia tego co dzieję się wokół Ciebie, co dzieję się w Twoim życiu.

 

Ramiona – reprezentują naszą zdolność i możliwość przyjmowania doświadczeń życia. Ramiona związane są ze zdolnościami, a przedramiona z możliwościami. Jaki jest stan Twoich ramion? Czy łatwo przystosowujesz się do zmian, czy stare emocje trzymają Cię w jednym miejscu?

 

Plecy – to nasz system oparcia. Kłopoty z plecami zazwyczaj są sygnałem o braku poczucia bezpieczeństwa. Górna część pleców odpowiada poczuciu braku oparcia emocjonalnego, często w sytuacji gdy nasz mąż/żona/partner/przyjaciel/szef nas nie rozumieją i nie wspierają nas. Środkowa część pleców związana jest z poczuciem winy, z przeszłością i bagażem jaki niesiesz. Dolna część pleców to zazwyczaj nadmierne obawy o finanse, poczucie „wypalenia”.

 

Płuca – to nasza zdolność przyjęcia i dawania życia. Problemy z płucami zazwyczaj oznaczają, iż obawiamy się przyjąć życie lub mamy poczucie, że nie mamy prawa życia pełnią życia. Czasem zdarza się, iż osoby oddychają zbyt płytko, może być to wyrazem braku prawa do życia, do własnej przestrzeni.

 

Piersi – zasada macierzyństwa. Kłopoty z tą częścią ciała mogę oznaczać, że jesteśmy nadopiekuńczy w stosunku do kogoś lub za bardzo oddani jakiemuś miejscu, rzeczy lub doświadczeniu.

 

Serce – symbolizuje miłość, krew natomiast radość. Gdy odmawiamy sobie miłości i radości, serca się kruczą i stają się zimne. W rezultacie obieg krwi się zwalnia a my doznajemy anemii, dusznicy i w końcu ataku serca.

 

Żołądek – to miejsce na przetrawienie wszystkich nowych idei i doświadczeń. Gdy coś dzieje się z naszym żołądkiem najprawdopodobniej nie wiemy jak przyswoić sobie nowe doświadczenia i obawiamy się czegoś.

 

Genitalia – oznaczają to, co jest najbardziej kobiece u kobiet oraz najbardziej męskie u mężczyzn. Kłopoty z genitaliami pojawiają się gdy nie czujemy się dobrze w roli kobiety, mężczyzny, odrzucamy naszą seksualność i ciało. Zapalenie pochwy wywołane jest zazwyczaj zranieniem przez partnera. Prostata związana jest z poczuciem własnej wartości i przekonaniem, że mężczyzna traci swą męskość wraz z wiekiem. Impotencja często związana jest z uczuciem urazy do byłej partnerki. Oziębłość swoje źródło ma w lęku lub przekonania, że cieszenie się ciałem to grzech.

 

Nogi – to one prowadzą nas przez życie. Problemy z nimi wskazują na obawę przed pójściem naprzód lub niechęć przed dokonaniem kroku w konkretnym kierunku. Żylaki natomiast mówią o tym, że trwamy w sytuacji, której nienawidzimy.

 

Wypadki – dlaczego niektórzy ludzie mają dziwną skłonność do ulegania wypadkom, a innym nigdy nic takiego się nie przytrafia? Wypadki to wyraz złości. Frustracja z powodu niemożności wypowiedzenia swojego zdania, a także przejaw buntu wobec autorytetu. Jesteśmy tak wściekli, że chcemy bić ludzi – zamiast tego, uderzamy w siebie. Wypadek może być też formą kary gdy dopuściliśmy się jakiegoś przewinienia.

 

Anoreksja – negowanie życia, skrajny przypadek głębokiej nienawiści do siebie.

 

Oparzenia, skaleczenia, otarcia – zazwyczaj zdarzają się wtedy, gdy przez dłuższy czas tłumimy swoją złość. Ostatecznie jednak musi gdzieś ona ujść – dzieję się to właśnie w tego typu obrażeniach ciała.

 

Rak – jest spowodowany głębokim urazem, który jest tak długo przetrzymywany, że zaczyna aż zżerać ciało od środka. W dzieciństwie ma miejsce wydarzenie, które burzy zaufanie dziecka. Następnie człowiek taki żyje w poczuciu krzywdy i ma problemy z budowaniem satysfakcjonujących relacji emocjonalnych. Życie wypełnia się rozczarowaniami, beznadzieją, bezradnością. Ludzie tacy są bardzo krytyczni wobec siebie. Lekiem jest tutaj nauczenie się kochania i akceptacji własnej osoby.

 

Nadwaga – potrzeba ochrony przed najróżniejszymi rzeczami – czy to przed krytyką, wykorzystaniem, lękiem. Często nadwaga pojawia się gdy czujemy brak bezpieczeństwa i niepewność.

 

Autor: Ismena Rastogi

Share
 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>