nav-left cat-right
cat-right

Co nas powstrzymuje od dążenia do celów. O prokrastynacji.

Co nas powstrzymuje od dążenia do celów. O prokrastynacji.

 

Prokrastynacja nie jest tym samym co lenistwo. Jest to raczej pewien sposób spędzania czasu i aktywny proces myślowy, który usprawiedliwia Cię dlaczego dziś nie zrobisz tego co byś chciał lub co powinieneś zrobić.

Jest parę przyczyn dla których ludzie odwlekają robienie tego na czym de facto im zależy:

 

Strach przed porażką

Jest to chyba jedna z częstszych przyczyn dla której stoimy w miejscu. Lęk przed tym, że coś się nie uda jest paraliżujący. Nie chcemy aby nam nie wyszło, jak nie zaczniemy to na pewno nie poniesiemy ryzyka niepowodzenia. Niestety przez takie postępowanie nie dajemy sobie szansy na sukces. Być może wykonujesz krok naprzód, zaczynasz pracować nad swoim celem, ale już za chwilę, po paru dniach, czy przy pierwszej napotkanej przeszkodzie, zatrzymujesz się. Coś Ci przeszkadza. Zastanów się czy nie jest to właśnie lęk. A w następnej kolejności czy warto być powodowanym lękiem i przez to nie podążać za swoimi marzeniami?

Nawet jeśli nie osiągniesz celu natychmiastowo, sam proces starania się i próbowania, podejmowania działań jest bardzo wartościowy, daje Ci nowe doświadczenie, wiedzę i świadczy o Twojej odwadze. Ustawicznie się uczysz, a zawsze możesz zmienić strategię gdy już zaczniesz.

 

Uczucie przytłoczenia

Często zdarza się, że patrzymy na nasze cele/zadania i cały ogrom tego ile musimy zrobić zaczyna nas przytłaczać, wydaje się że jest tego strasznie dużo, wymaga dużo czasu i wysiłku, nie wiemy od czego zacząć.

Aby uniknąć takiego poczucia, lepiej jasno zakreślić cele, czy kroki ku ich osiągnięciu. Zrobić listę co powinno być wykonane pierwsze, co później, co jest ważniejsze. Podziel zadania na mniejsze części i wykonuj je jedno po drugim. Będziesz mieć jasność i łatwiej będzie Ci się zająć mniejszymi zadaniami niż jednym wielkim.

 

Unikanie nieprzyjemnych uczuć

Przeważnie ludzie mają tendencje do unikania sytuacji, które powodują nieprzyjemne uczucia i są dla nich w jakiś sposób trudne. Jeśli zadanie nie jest łatwe postaraj się wykonać w pierwszej kolejności właśnie tę najtrudniejszą część. Pomoże Ci to uniknąć prokrastynacji – jak już przejdziesz to co najgorsze, będzie Ci łatwiej kontynuować zadanie.

 

Perspektywa

To w jaki sposób widzisz swój cel wpływa na to jak go będziesz realizować. Jeśli uważasz, że jest trudny do osiągnięcia, faktycznie będziesz czuć, że  jest Ci trudno go osiągnąć. Lepiej spojrzeć na cel z innej perspektywy, bardziej pozytywnej – np., takiej, że dzięki swoim staraniom poznasz wiele nowych ciekawych osób, będziesz mieć możliwość uczenia się od innych ludzi z branży, może zdobędziesz dużo cennej wiedzy, albo będzie to wyzwanie, dzięki któremu wzmocnisz swoje poczucie własnej wartości. Zauważ korzyści płynące z procesu osiągania celu.

 

Brak podjęcia decyzji

Może się to wydać dziwny punkt ale często nieuświadomiony brak decyzji wpłynie na Twoje odwlekanie. Wyznaczasz sobie cel, ale podświadomie nie jesteś do niego przekonany, tak naprawdę nie wiesz czy to jest to czego chcesz, albo nie traktujesz poważnie danego zadania (co też może mieć wiele różnych powodów dlaczego). Jeśli chcesz coś zrobić musisz być w 100 procentach zdecydowany, iż faktycznie tego chcesz. Gdy będziesz w połowie zdecydowany, podejmiesz połowę wysiłku, albo i mniej.

 

Perfekcjonizm

Chęć wykonania zadania na perfekcyjnym poziomie może Cię od niego odciągać. Bowiem kto jest w stanie zrobić coś całkowicie idealnie, bez żadnych błędów? Osoba perfekcyjna natomiast musi mieć wszystko przygotowane od deski do deski, musi wiedzieć wszystko zanim wygłosi wykład i napisze referat, nie może ominąć najmniejszego szczegółu, co zajmie jej masę czasu i nie wyrobi się w terminie. Chęć bycia doskonałym sprawia, że cel staje się bardzo duży, trudny do osiągnięcia i nigdy nie będziesz wystarczająco gotowy aby zacząć lub nie będziesz usatysfakcjonowany po ukończeniu zadania. Przy tym będziesz się nieustannie krytykować i wprowadzać w stres.

 

Na co zwrócić uwagę?

Motywacja

Osobiście sądzę, że tym co może Ci pomóc jest Twoja motywacja. Twoim celem może być praktycznie wszystko: regularne ćwiczenia na siłowni, prowadzenie własnej firmy, poszerzanie wiedzy czy inne cele/zadania. Zawsze kiedy jest Ci trudno zacząć robić to co potrzebujesz zrobić aby zbliżyć się do swojego celu – zadaj sobie pytanie dlaczego chcesz to osiągnąć. Jakie to ma dla Ciebie znaczenie na przestrzeni Twojego życia i, jeśli w tym momencie oglądasz po raz kolejny ten sam film, zastanów się co jest dla Ciebie ważniejsze. Obejrzenie tego filmu czy zrobienie wysiłku aby posiąść satysfakcje życiową i czuć się jak osoba, która kieruje swoim życiem i tworzy swoje życie według własnych planów i idei.

Uczucie witalności i entuzjazmu również pomoże przezwyciężyć prokrastynację. Dlatego zwróć uwagę na to co sprawia, że tak właśnie się czujesz, a później staraj się osiągnąć ten stan jak najczęściej kiedy chcesz zacząć pracować.

Wiele razy się zdarza, iż nie robimy tego co chcemy bo „nie mamy czasu”, „nie wiemy jak to zrobić”, najczęściej jednak są to wymówki, za którymi mogą stać powody wymienione powyżej. Do odwlekania może się też przyczynić brak wiary we własne możliwości i własną skuteczność, niskie poczucie własnej wartości, badania wskazują również na małą tolerancję na frustrację i stres. Zatem popracuj nad swoimi przekonaniami na temat samego siebie, czy wierzysz, że jesteś w stanie osiągnąć to, czego pragniesz?

 

Autor: Ismena Rastogi

Share

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>